Aprilia SL750 Shiver ABS (2012)

Aprilia Shiver je italský krasavec s pořádnou dávkou charisma. Jakmile mu přijdete na chuť, není lepší volby. Získá si vás vzhledem i jízdním projevem.

Vzhledově mě uchvátil hned na první pohled. První jízda byla už o něco horší. Se zkušenostmi ze stopětadvacítky jsem při zkušební jízdě doskákal za první zatáčku, radši se rychle vrátil… a okamžitě ho koupil  :-).

Výběr a koupě

Koupit si můžu jen tu motorku, kterou chci od prvního pohledu. Bohužel takovou nemohu v inzerátech nalézt (snad kromě Ducati Panigale, ale to jsme trochu jinde), a tak asi měsíc sleduji, co se zde na bazaru objeví. Nakonec skoro v zoufalství narazím na Shivera a je rozhodnuto.

Italský design, povedený motor s výkonem 70 kW, což je akorát na to, abych ho mohl mít dva roky seškrceného na poloviční výkon kvůli řidičskému průkazu, a podle všech možných recenzí nemá ani žádné problémy se spolehlivostí.

Dlouho vybírám ten správný kousek a po čase nacházím jeden opravdu výstavní. Sice pro něj budu muset jet z Plzně až za Stuttgart, ale tenhle má najeto necelých 6 000 km (v podstatě nová motorka), ABS a navíc ho soukromě prodává majitel autorizovaného servisu Aprilie, který ve volném čase závodí na okruhu s RSV 1000 a věnuje se také trialu, takže nemám obavy, že by o něj bylo špatně postaráno.

Při prohlídce je všechno v pořádku, jednoduše přede mnou stojí nová motorka, jen zkušební jízda mi moc nevyjde. Je zima a cestou i hustě sněžilo, ale hlavní problém je v tom, že i když jsem na stopětadvacítce dostatečně vyježděný, tohle je prostě jiný level… O koupi už je i přesto rozhodnuto a s pomocí angličtiny vysoké úrovně, rukou a nohou si ho odvážím domů.

Recenze

Motor

Tak a něco o Shiverovi. Na začátek bych měl upozornit, že ho mám seškrceného na 35 kW, ale myslím, že projev motoru bude dost podobný jako u otevřené verze. Dvouválcový motor je klasicky mírně ucukaný, ale jen tolik aby se trochu předvedl, a tak to mám rád. Moc nemusí nízké otáčky, pod nějakých 3 500 ot./min dává jasně najevo, že se mu to nelíbí. Jeho doménou je ovšem střed otáčkoměru, kdy od nějakých 4 000 do 8000 ot./min jede jako splašený. To mi vyhovuje, protože kdykoliv otočím rukojetí elektronického plynu Ride by wire, Shiver vystřelí naplno vpřed.

Co se týká elektronického plynu – odezva je plynulá a jízdní režimy přepínám podle potřeby. Jistě, většinou mám zvolený režim Sport, ve městě nebo při dlouhém přesunu se však hodí i jezdecky přívětivější mód Touring. Rain je dobrý především na naučení a seznámení se s motorkou, využil jsem ho třeba i v dešti na šotolinové cestě v Alpách.  Motor má ohromné charisma a žene motorku rázně vpřed. To si užívám, jak jen to jde, samozřejmě především v zatáčkách. Rozhodně to není žádný beránek na cestu pro rohlíky.

Podvozek

Podvozek je v naprosté většině situací přesný a jistý. Štelovat se dá pouze zadní pružina, přední vidlice už ne. To je trochu škoda, protože je nastavena jako kompromis mezi cestovní a sportovní jízdou. Při cestování i svižnější jízdě není problém, ale když jedu opravdu hodně svižně a v zatáčce je nerovnost, motorka se zbytečně moc rozhoupe. Na druhou stranu do takové situace jsem se za sezonu dostal jen párkrát, takže to není až tak závažný problém.

Brzdy

Brzdy jsou silnou stránkou Shivera. Přední dva kotouče jsou tak akorát ostré, nezáludné, když chci prudce zabrzdit, stačí silněji zmáčknout páčku a zastavím na místě. Zadní – no je tam. Většina váhy je na předku, takže na zadní si spíš zkouším funkčnost ABS. ABS je nastaveno výborně a pomáhá až se začínajícím pískotem pneumatik. Slouží tedy opravdu jako pojistka v případně chyby a do řízení se zbytečně neplete. Letos mi pomohlo ve dvou situacích, ve kterých bych jinak měl co dělat.

Jízdní dojmy

Jízda na něm je prostě skvělá. Je to pořádný kus motorky, takže se se svými skoro 190 centimetry nemusím všemožně krčit a jízda na něm je i přes sportovněji přizpůsobený posed pohodlná. Do zatáček padá s lehkostí a stejně tak z nich i vyjíždí. Zvládá velké náklony bez toho, abych měl pocit nejistoty. Perfektně drží stopu i v přímém směru. Jízdu doprovází kvalitním zvukovým projevem i ze sériových koncovek. Snad jediné negativum je, že při popojíždění ve městě pořádně topí do rozkroku, ale při jízdě se to během chvilky zase vrátí do normálu.

Zaujal vás Shiver? Tohle by vás mohlo zajímat.

Často jsem četl, že nemá žádný úložný prostor pod sedlem. Opravdu tam není moc místa, ale nářadí a lékárnička se tam vejdou bez použití sebemenšího násilí. Reflexní vestu už při cestě do zahraničí musíte schovat jinam. Spotřeba se pohybuje kolem 5,5 l/100 km a při postavení na stojánku lze do úplně prázdné nádrže natankovat 13,5 litru paliva. Z toho vyplývá, že po nějakých 200 km se rozsvítí hladové oko a mám přibližně 50 km na to, abych našel benzínku. Jednou se to nepovedlo :-). Servisní intervaly jsou po slušných 10 000 kilometrech a poruchu jsem zatím nezaznamenal.

Shrnutí

+   Charismatický motor se silným středním pásmem

+   Ovladatelnost kdekoliv

+   Brzdy

+   Zvuk

+   Design

–   Ve městě topí do rozkroku

–   Menší dojezd

Přejít nahoru